Rekolekcje ewangelizacyjne w Ostrowie Wielkopolskim
19 lipca 2022
Rekolekcje ewangelizacyjne w Ostrowie Wielkopolskim

- Żyjemy w świecie, w którym jest tak wiele idei i dlatego musimy uczyć się rozeznawania duchowego, abyśmy nie pogubili się - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w kościele Świętej Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej rekolekcje ewangelizacyjne nt. „Rozeznanie i walka duchowa”. Rekolekcjonistą jest ks. Rafał Jarosiewicz z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

W homilii celebrans zapraszał uczestników rekolekcji do duchowego rozeznawania. – Bardzo chciałbym, żebyśmy modlili się o to, abyśmy umieli przyjąć dobroć, życzliwość i miłość, z którą Chrystus do nas przychodzi, żebyśmy umieli głęboko uwierzyć, że Jemu na nas zależy i żebyśmy umieli odkryć jego plan. Ważne jest, żebyśmy mieli odwagę zostawiać nasze plany, a to nie jest łatwe. Dlatego trzeba nam wołać o Bożego ducha, aby On rozgrzewał nasze serca, byśmy to zaproszenie potrafili podjąć – podkreślał biskup kaliski. Akcentował, że we współczesnym świecie potrzeba ewangelizatorów. - Zaprośmy w to dzieło św. Ignacego z Loyoli, który jest mistrzem rozeznawania duchowego i który patronuje takim doświadczeniom. Chciałbym zaprosić, żeby to co uda się wam przeżyć, odkryć, zrozumieć najpierw wcielać w swoje życie, a potem dzielić się tym z innymi. Dzisiaj potrzebujemy wielu ewangelizatorów, którzy będą chcieli nieść Ewangelię – stwierdził kaznodzieja. Przekonywał, że w rozeznawaniu duchowym potrzeba pokory. - Ufam, że te rekolekcje pomogą wam nabrać ducha, żeby iść i głosić dobrą nowinę, ale także umiejętnie towarzyszyć tym, którzy tę Ewangelię już usłyszeli i chcieliby wzrastać, pogłębiać więź z Jezusem. W rozeznawaniu potrzeba nade wszystko Bożego ducha, potrzeba naszego nawróconego serca, potrzeba refleksyjności, ale także potrzeba pokory, bo Pan jest zawsze większy – mówił bp Bryl.  Rekolekcje ewangelizacyjne „Rozeznanie i walka duchowa”, w których uczestniczy 65 osób prowadzi ks. Rafał Jarosiewicz, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacyjnej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Misjonarz Miłosierdzia, autor wielu książek z dziedziny ewangelizacji, organizatorem bardzo wielu ciekawych inicjatyw takich jak „Jezus na stadionie”, „Konfesjonał na kółkach”, „SMS z Nieba TV”, „Ewangelia na dachach”, „Biblioteka dla zmarłych”. - Kiedy kilka miesięcy temu rozeznawaliśmy jak zaplanować nasz czas wakacyjny we wspólnocie mieliśmy świadomość, że nie możemy zawiesić spotkań ewangelizacyjnych, dlatego postanowiliśmy zaprosić na rekolekcje formacyjne osoby z różnych wspólnot. Najwięcej jest osób z naszej wspólnoty, czyli Szkoły Nowej Ewangelizacji Świętej Rodziny, ale są także przedstawiciele innych wspólnot, np. Odnowy w Duch Świętym, wspólnoty Synaj z Kalisza, osoby z okolicznych parafii i wspólnot z naszej diecezji – powiedział KAI ks. kan. Dominik Wodniczak, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacyjnej Diecezji Kaliskiej, który dodał, że w Polsce istnieje ponad 60 Szkół Nowej Ewangelizacji. Szkoła Nowej Ewangelizacji Świętej Rodziny organizuje spotkania ewangelizacyjne w plenerze. - Próbujemy wychodzić do ludzi, modlić się w różnych miejscach miasta. Pierwsze takie spotkanie odbyło w kościele św. Pawła w Ostrowie Wielkopolskim, a planowane są już następne – zaznaczył ks. Wodniczak. Rekolekcje ewangelizacyjne zakończą się w niedzielę, 17 lipca, Eucharystią w intencji uzdrowienia o godz. 15.30.

Relacja Radio Rodzina