Relikwie bł. Karola Acutisa w naszej diecezji
28 października 2022
Relikwie bł. Karola Acutisa w naszej diecezji

Peregrynacja relikwii bł. Karola Acutisa w diecezji kaliskiej zapowiedź

W dniach 3-5 listopada w diecezji kaliskiej przebywać będzie bł. Carlo Acutis w znaku relikwii. W obecności młodego błogosławionego modlić się będą dzieci pierwszokomunijne, młodzież, a także rodziny.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży, które odbyły się w Krakowie była peregrynacja Krzyża Światowych Dni. Teraz, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które w 2023 r. odbędą się Lizbonie, do młodych ludzi przybywa ich błogosławiony rówieśnik w znaku relikwii.

- W relikwiarzu znajduje się fragment osierdzia bł. Carla, czyli części ciała najbliższej sercu. Relikwia sama w sobie to obecność i właśnie tą obecność chcemy dać młodym, dać im kogoś, kto tyle samo czasu spędzał przed komputerem, co oni, był zwyczajnym chłopcem – mówi KAI ks. Marek Muzyka, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Peregrynacja relikwii bł. Acutisa rozpocznie się w czwartek, 3 listopada w parafii św. Idziego w Mikorzynie. Następnie relikwie odwiedzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kaliszu. Popołudniu relikwie zostaną przywiezione do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na modlitwę i Mszę św. w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

W piątek, 4 listopada, w obecności bł. Acutisa będą modlić się wierni w parafii Wszystkich Świętych w Liskowie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie ks. Rafał Główczyński znany jako „Ksiądz z osiedla”.

Popołudniu relikwie przybędą do Technikum św. Józefa w Kaliszu. O godz. 17.30 zostaną wprowadzone do hali technikum na Festiwal Tratwa, gdzie o godz. 21.00 Mszy św. przewodniczyć będzie biskup kaliski Damian Bryl. Po Eucharystii rozpocznie się całonocna adoracja przy relikwiach.

- Pragniemy, aby poprzez całonocną adorację zatrzymać się na jakiś czas i napełnić pokojem w obecności tego młodego błogosławionego. Kiedy rozmawiam z młodymi ludźmi i pytam ich, czego im brakuje, odpowiadają stałości, pewności, pokoju. Każdy, kto będzie chciał będzie mógł przyjść w dowolnym momencie i adorować relikwie. Będzie mógł posiedzieć, pomodlić się, a może nawet pogadać z młodym człowiekiem, który w znaku relikwii zajmie miejsce na środku sali. I właśnie od tego młodego człowieka, od jego obecności, każdy będzie mógł wziąć pokój i stałość – zaznacza ks. Muzyka.

W sobotę, 5 listopada, relikwie przybędą do parafii NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zaplanowano spotkanie dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych. Wieczorem pożegnanie relikwii odbędzie się w parafii św. Wojciecha w Wilkowyi.

Relikwie bł. Carla Acutisa w diecezji kaliskiej będą przebywać w oktawie Wszystkich Świętych. – Błogosławiony będzie w czasie, kiedy przeżywamy pierwszy czwartek miesiąca i modlitwę w kaliskiej bazylice w obronie życia. Ponadto jest pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca, a jak wiemy Carlo odznaczał się wielką miłością do Eucharystii, stąd w sobotę błogosławiony będzie wśród dzieci pierwszokomunijnych – zaznacza diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Plan szczegółowy:

Czwartek 03 listopada

9.00 – Powitanie relikwii w diecezji – parafia pw. św Idziego w Mikorzynie

12.30 – Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i Młodzieżyw Broniszewicach

14.45 – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kaliszu(ul. Poznańska 26) - Koronka do Bożego Miłosierdzia

16.30 – Przybycie do sanktuarium św. Józefa

17.00 – Modlitwa i Msza św. w intencji rodzin i obrony życia poczętego w sanktuarium św. Józefa

Piątek 04 listopada

10.00 do 13.00 – Parafia Wszystkich Świętych w Liskowie

15.00 – Przybycie do Technikum Św. Józefa

17.30 – Wprowadzenie na Festiwal TRATWA (Hala Technikum im. Św. Józefa)

18.30 – Koncert z katechezą

21.00 – Msza Święta

22.00 – Rozpoczęcie całonocnej Adoracji (Hala Technikum im. Św. Józefa)

Sobota 05.11.22

9.00 – Nabożeństwo Zakończenia Adoracji na Festiwalu TRATWA

11.30 – Przybycie Relikwii do parafii NMP Królowej Polski w Ostrowie Wlkp:

12.00 do 16.00 – Spotkanie dla dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej oraz rocznicowych.

17.30 – Pożegnanie relikwii – parafia św. Wojciecha w Wilkowyi