Relikwie bł. Karola Acutisa w diecezji kaliskiej
07 listopada 2022
Relikwie bł. Karola Acutisa w diecezji kaliskiej

Relikwie bł. Karola Acutisa w diecezji kaliskiej

- Zaprośmy dzisiaj bł. Carlo, abyśmy tak jak on mieli odwagę mówić innym o Jezusie -mówił biskup kaliski Damian Bryl do młodzieży zgromadzonej przy relikwiach bł. Carlo Acutisa w hali Technikum św. Józefa w Kaliszu. 

W piątkowy wieczór w obecności błogosławionego modlili się młodzi z całej diecezji kaliskiej. 

Po Koncercie Uwielbienia prowadzonym przez zespół Tratwa Music Project i katechezie wygłoszonej przez ks. Marka Muzykę, diecezjalnego duszpasterza młodzieży, a zarazem koordynatora peregrynacji relikwii bł. Acutisa w diecezji kaliskiej Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

W homilii celebrans wskazywał, że bł. Carlo Acutis bardzo dbał o to, aby codziennie uczestniczyć we Mszy św.  – Te spotkania z Panem Jezusem na Eucharystii przynaglały go, aby kochać innych. Carlo był bardzo wrażliwym i pomocnym człowiekiem. To, że chodził do kościoła nie zamykało go na innych, ale wprost przeciwnie im częściej chodził do kościoła, im bardziej był bliżej Pana Jezusa tym bardziej chciał być dla innych – stwierdził kaznodzieja.

Akcentował, że spotkanie z Jezusem w czasie Eucharystii otwierało go na niebo. – Carlo odkrył, że Jezus chce dla niego szczęścia tu na ziemi, ale także chce szczęścia wiecznego, które się nie skończy. I to była myśl, która mu mocno towarzyszyła, mówił, że Eucharystia jest autostradą do nieba – zaznaczył biskup kaliski.

Zachęcał młodych, aby tak jak Carlo pięknie i mądrze przeżyli swoje życie. – Święci są po to, żeby zapraszać nas do pięknego życia. Ten dzisiejszy wieczór i noc są po to, żebyśmy coś ważnego odkryli, żeby mogło dokonać się spotkanie z Panem, żebyśmy wrócili do naszych domów odmienieni, żebyśmy nie chcieli przeżywać życia byle jak, ale pięknie – mówił bp Bryl.

Po Eucharystii rozpoczęła się całonocna adoracja młodych przy relikwiach, która potrwa do godz. 9.00.

- Cieszymy się, bo na to spotkanie z błogosławionym przybyło ok. 500 osób. Carlo dociera w różne miejsca diecezji, więc na pewno spotka się z nim o wiele więcej młodych. Dla nas jest to wielka radość, bo chcemy, żeby ten patron dotarł do jak największej liczby młodych ludzi i był dla nich przykładem. Często młodym brakuje dzisiaj świadków wśród rówieśników, a Carlo jako ich rówieśnik jest bardzo dobrym przykładem jak mają żyć – powiedział KAI ks. Przemysław Kapała, diecezjalny koordynator ŚDM.

Młodzież podkreślała, że bł. Carlo Acutis jest dla nich inspiracją. 

– Odwiedziłem strony internetowe, które Carlo tworzył dla młodych i bardzo zaciekawiły mnie zawarte tam treści. Sądzę, że jest to bardzo dobry sposób docierania do młodzieży. Zamierzam dziś całą noc czuwać przy błogosławionym, aby czerpać od niego mądrość i siłę – podkreślał licealista Mikołaj Domagała z parafii św. Benedykta Opata w Chlewie.

- Carlo jest dla mnie bardzo inspirujący, m.in. przez to, że Mszę św. nazywał autostradą do nieba. To jest według mnie niesamowite, ja nie wpadłabym na takie stwierdzenie. Warto sięgnąć do jego treści. To jest dobry pomysł do refleksji – stwierdziła licealistka Michasia Rygas z parafii Wszystkich Świętych w Liskowie. 

Peregrynacja relikwii bł. Acutisa rozpoczęła się w czwartek, 3 listopada w parafii św. Idziego w Mikorzynie. Następnie relikwie odwiedziły Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kaliszu. Popołudniu towarzyszyły modlitwie w intencji rodzin i obrony życia poczętego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. 

W piątek przedpołudniem w obecności bł. Acutisa modlili się wierni w parafii Wszystkich Świętych w Liskowie. Gościem specjalnym wydarzenia był ks. Rafał Główczyński znany jako „Ksiądz z osiedla”.

W sobotę, 5 listopada, relikwie przybędą do parafii NMP Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie zaplanowano spotkanie dzieci pierwszokomunijnych i rocznicowych. Wieczorem pożegnanie relikwii odbędzie się w parafii św. Wojciecha w Wilkowyi.

Carlo (Karol) Acutis urodził się 3 maja 1991 r. w Londynie, gdzie jego rodzice pracowali zawodowo. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, w wieku 7 lat rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Był autorem pobożnościowych stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych. Wychowanek mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym, uczył się grać na saksofonie. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.

Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę, która miała bardzo ostry przebieg. Zmarł 12 października 2006 r., ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013 r. 5 lipca 2018 r. papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 r. zatwierdził cud za wstawiennictwem Carla, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpiła w bazylice św. Franciszka z Asyżu 10 października 2020 r.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI