Rozpoczął się I Sycowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
06 września 2022
Rozpoczął się I Sycowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Mszą św. pod przewodnictwem bpa Damiana Bryla w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie rozpoczął się I Sycowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. Przed Eucharystią biskup kaliski poświęcił wyremontowane organy.

W homilii celebrans odwołując się do dzisiejszej Ewangelii stwierdził, że mądrość powinna być sztuką życia, która zaprowadzi człowieka do nieba. - Siostry i bracia wołajmy często o Bożą mądrość. Nie bójmy się prosić Boga, aby pomógł nam zrozumieć jak żyć, aby pomógł nam zrozumieć świat, to co się w nim dzieje i ludzi, którzy nas otaczają. Ważne jest, aby być mądrym mądrością, która prowadzi mnie do zbawienia – mówił biskup kaliski. Zachęcał wiernych, aby Słowo Boże kształtowało życie człowieka i jego wybory. - Dzisiaj, gdy żyjemy w świecie tak wielu myśli i poglądów, jakże bardzo trzeba nam zatrzymania, refleksji, spokojniejszej oceny. Pozwólmy sobie na to. Mądrość, o której mówi dzisiaj Słowo Boże to jest mądrość, która nie jest czymś teoretycznym, ale staje się dobrym stylem życia – zaznaczył kaznodzieja. Akcentował, że w dzisiejszych czasach ważne jest, abyśmy byli nie tylko chrześcijanami w deklaracji, ale także w stylu życia. - Chciejmy dzisiaj prosić o odwagę do takiego mocnego pójścia za Jezusem – powiedział bp Bryl. Po Mszy św. ks. Rafał Kopis, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła zaprosił na pierwszy koncert organowy z akompaniamentem fletu inaugurujący I Sycowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w  wykonaniu Martyny Klupś-Radny (flet) i Tomasza Głuchowskiego (organy). Kolejny koncert organowy zaplanowano na 25 września o godz. 12.30. I Sycowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej to autorski projekt ArtMusicArtist, stowarzyszenia powstałego w 2020 r. w Krakowie, który ma na celu popularyzację muzyki kameralnej. Inicjatorem festiwalu jest pochodząca z Krotoszyna flecistka Martyna Klupś-Radny, która poprzez ten projekt chce przyczynić się do urozmaicenia oferty kulturalnej Sycowa.

Radio Rodzina oraz KAI