„Roztrąbiony Kalisz” zainaugurował koncert w Narodowym Sanktuarium św. Józefa
17 sierpnia 2025
Artyści z kraju i zagranicy zaprezentują się podczas koncertów, które będą odbywać się w Kaliszu od 17 do 22 sierpnia w ramach XVII Letniej Akademii Instrumentów Blaszanych+ „Roztrąbiony Kalisz”. Koncert inauguracyjny odbył się w niedzielny wieczór w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
„Roztrąbiony Kalisz” zainaugurował koncert w Narodowym Sanktuarium św. Józefa

Koncert inauguracyjny jest wizytówką całego wydarzenia. Do Kalisza na doroczne wydarzenie przyjeżdżają najwybitniejsi muzycy instrumentaliści z Polski i ze świata. 

Koncert zakończył Apel Jasnogórski, po którym zasłonięty został obraz św. Józefa Kaliskiego przy dźwiękach Intrady do św. Józefa. Intradę skomponowaną przez kaliskiego kompozytora Fryderyka Stankiewicza zgromadzeni w kaliskiej bazylice usłyszeli na żywo w wykonaniu zespołu Brass Academy.

Słowa wdzięczności wypowiedział biskup kaliski. - Uczestniczymy w niezwykłym wydarzeniu, pięknym, poruszającym koncercie. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim artystom i pogratulować organizatorom tegorocznej edycji. Wszystkim mieszkańcom Kalisza i gościom chciałbym życzyć pięknych poruszających chwil, wielu ważnych przeżyć i wrażeń – powiedział bp Damian Bryl. 

Wyraził radość, że na letnią akademię przyjeżdżają do Kalisza wielcy artyści, pedagodzy, ale także młodzi artyści, którzy odkrywają swoje talenty. - Wielką sprawą jest to, że możemy nie tylko usłyszeć wielkich artystów, ale także to jest czas doskonalenia muzycznego warsztatu młodych dziewczyn i chłopców grających na instrumentach dętych. Cieszymy się, że w naszym mieście mogą doskonalić swój warsztat pod okiem wybitnych profesorów, dyrygentów, pedagogów. Chciałbym życzyć wam, żeby ten czas był dla was piękny i owocny, byście doskonalili swój warsztat i potem pięknie służyli swoimi talentami – zaznaczył pasterz Kościoła kaliskiego.

W koncercie uczestniczył także ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W kaliskiej bazylice codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 14.00 będą miały miejsce koncerty – Spotkania z muzyką u św. Józefa.

Koncerty będą odbywać się także na scenie głównej w Parku Miejskim przy Domku Parkowego i na Rynku.

Przez sześć dni miasto zdominuje brzmienie orkiestr, big bandów i wyjątkowych solistów. - Muzyczne święto otworzył występ Orkiestry Dętej OSP Koło na Rynku Głównym, po którym dźwięki przeniosły się do wnętrza Narodowego Sanktuarium Św. Józefa. Każdego dnia zaplanowano cztery koncerty, w tym cykle „Spotkania z Muzyką – Mistrz i Uczeń”, „Dęciaki na Cztery Strony Świata”, a wieczorami plenerowe widowiska z udziałem big bandów i orkiestr. Główna scena stanie w Parku Miejskim przy Domku Parkowego – powiedziała KAI Małgorzata Piotrowska z Fundacji Clarino, organizatora imprezy.

Na uczestników wydarzenia czekają liczne muzyczne atrakcje. Wśród nich znalazły się jam session przy fontannie Noce i Dnie, klimatyczne wieczory jazzowo-big bandowe, czy koncerty Wojskowej Orkiestry z Elbląga i Górniczej Orkiestry Dętej.

Wielkim finałem wydarzenia będzie koncert Kasi Moś, artystki znanej m.in. z Eurowizji, która wystąpi w towarzystwie Sompoleńskiej Orkiestry Dętej.

W tym roku w Kaliszu zagościli artyści i pedagodzy z Włoch, Niemiec, Litwy, Belgii, Hiszpanii, USA, Węgier i Francji. 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI