Sluby zakonne. Pierwsza profesja - Ostrzeszów.
15 sierpnia 2021
Sluby zakonne. Pierwsza profesja - Ostrzeszów.

Życie Maryi jest piękne, bo jest pełne zaangażowania, modlitwy, bliskości z Bogiem, ale też służby i pracy. Niech Maryja będzie wzorem dla was – mówił biskup kaliski Damian Bryl w Ostrzeszowie podczas pierwszej profesji zakonnej sióstr nazaretanek.

W homilii biskup kaliski wskazywał, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przypomina, że życie człowieka może być piękne i może pięknie zakończyć się. - Życie Maryi było piękne, bo było życiem oddanym woli Bożej, oddanym Bożym planom. Nie ma lepszego projektu na życie niż ten, który przygotował nam Pan Bóg. Maria w to uwierzyła, mimo że nie wszystko rozumiała to realizowała ten plan, bo zaufała Panu Bogu – powiedział celebrans.

Podkreślał, że życie Maryi było piękne, bo było życiem dużego zaangażowania. - Życie Maryi jest piękne, bo jest pełne zaangażowania, modlitwy, bliskości z Bogiem, ale też służby i pracy. Potrzeba naszego zaangażowania wobec Bożych darów, nie można stać i patrzeć, trzeba się zaangażować. Trzeba podjąć to życie tak jak Maryja – stwierdził kaznodzieja.

Akcentował, że uroczystość Wniebowzięcia NMP jest dla człowieka mocnym wezwaniem, zaproszeniem do nieba. - Drogie siostry poprzez swoją konsekrację i piękne życie bądźcie znakiem nieba. Niech wasz styl życia będzie przekonującym znakiem o niebie. Proście o mądrość, byście umiały angażować się tak w ten świat, żeby same dojść do nieba, więcej, żeby innym jeszcze o tym przypominać – mówił duchowny.

Prosił siostry, aby były wierne Panu Bogu w codziennym życiu. – Ważne jest, żeby obok tej pięknej deklaracji była wierność na co dzień. To jest ważne słowo. W życiu Maryi było ono bardzo kluczowe. Wierność wymaga wytrwałości. Wszystkich tu zebranych chciałbym zaprosić, żebyśmy modlili się, by nasze siostry były wierne i wytrwały mierząc się z codziennością, która nie zawsze jest taka słoneczna jak dzisiejszy dzień – zachęcał bp Bryl.

Po złożeniu ślubów zakonnych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa nowicjuszki zostały włączone w szeregi osób konsekrowanych Kościoła.

Siostry neoprofeski s. Anna Maria i s. Zofia otrzymały poświęcone zewnętrzne znaki profesji zakonnej: czarny welon, krzyżyk oraz „Prawo Miłości” – konstytucję zgromadzenia. Obrzędy konsekracji zwieńczyło otrzymanie świec – symbolu Chrystusa, które ustawiono przy Tabernakulum.

Siostry złożyły pierwsze śluby zakonne w obecności biskupa kaliskiego Damiana Bryla, duchowieństwa, siostry prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu s. Teofanii, nazaretańskiej rodziny zakonnej i swoich rodzin.

Relacja Radio Rodzina oraz KAI