Spotkanie opłatkowe katechetów
17 grudnia 2022
- Chciałbym zaprosić, abyście do waszych szkół wnosili dobrego ducha i wartości ewangeliczne– mówił biskup kaliski Damian Bryl do katechetów podczas spotkania opłatkowego w Kępnie.
Spotkanie opłatkowe katechetów

Spotkanie opłatkowe katechetów pracujących w szkołach na terenie diecezji kaliskiej rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Marcina w Kępnie. W homilii biskup kaliski zaprosił katechetów do dobrego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. – Bardzo chciałbym, abyśmy to co innym opowiadamy o Jezusie sami przeżyli. To co robicie dla Kościoła, dla całej naszej wspólnoty jest bardzo ważne i za to dziękuję, ale ważne jest, żebyśmy robiąc wiele rzeczy dla Kościoła nie zapomnieli o Jezusie, o tym żeby Go spotkać, słuchać i z Nim być na co dzień – powiedział kaznodzieja.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i ks. kan. Krystian Szenowski, proboszcz parafii św. Marcina w Kępnie.

Po Mszy św. bp Damian Bryl spotkał się z katechetami w Domu Katolickim, gdzie podsumował mijający rok.

Podziękował katechetom za działania prowadzone w szkołach i parafiach na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Przypomniał, że na początku czerwca diecezja obchodziła 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. - Bardzo dziękuję za to, że włączyliście się w centralne obchody, ale wiem, że wielu z państwa przypomina postać Jana Pawła II na co dzień w szkołach poprzez akademie, wystawy, konkursy. Bardzo potrzebujemy dzisiaj autorytetów i chciałbym, żebyśmy myśl o Janie Pawle II dalej odkrywali, przypominali dzieciom i młodzieży jego osobę, ale także piękne dziedzictwo – zaznaczył duchowny.

Podziękował katechetom za zaangażowanie w przeżywany synod. - Bardzo mi zależy na tym, żeby ten duch synodalności, czyli naszej wspólnej odpowiedzialności za Kościół dalej nam towarzyszył – stwierdził biskup kaliski.

Zachęcał katechetów, aby pomagali rodzicom w wychowaniu dzieci. – Poszukajmy sposobów, aby wspierać i mobilizować rodziców, żeby w wychowanie religijne swoich dzieci chcieli się mądrze i odpowiedzialnie zaangażować – wskazał bp Bryl.

Obecnie w diecezji kaliskiej pracuje 709 katechetów, w tym ok. 467 osób świeckich i 38 sióstr zakonnych. Pozostali to księża diecezjalni, zakonnicy, alumni i diakoni.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI