Symbole ŚDM w Kaliszu
31 sierpnia 2021
Symbole ŚDM w Kaliszu

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Maryi Ocalenia Ludu Rzymskiego dotarły w poniedziałek wieczorem do Kalisza. – Dziękuję, że chcecie ten wieczór spędzić przed krzyżem Jezusa wraz z Maryją - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa.

Do Kalisza symbole ŚDM przyjechały z archidiecezji warszawskiej. Krzyż i ikona Maryi zostały powitane przez młodych przed bazyliką św. Józefa i wprowadzone do świątyni, gdzie Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

W homilii celebrans wyraził radość, że młodzi przybyli, aby modlić się przy symbolach ŚDM. – Dziękuję, że chcecie ten wieczór spędzić przed krzyżem wraz z Maryją. Wierzę, że to dzisiejsze spotkanie może przynieść piękny owoc w waszym życiu, w życiu waszych rodzin, w życiu waszych wspólnot parafialnych – powiedział bp Bryl, który podkreślał, że te symbole są zaproszeniem do spotkania z Jezusem ukrzyżowanym i Jego matką. Wskazywał, że krzyż jest znakiem miłości Jezusa do człowieka. – Gdy patrzymy na krzyż to odkrywamy Jego miłość do wszystkich ludzi. Chciałbym, żebyście patrząc dzisiaj na ten krzyż przypomnieli sobie, że Jezus nas kocha, że z miłości do nas oddał życie. Chciałbym, żebyśmy tę prawdę przypomnieli sobie, ale też pozwolili, by ta prawda dotknęła naszych serc. Spróbujcie patrząc na krzyż tę prawdę mocno odnieść do siebie – zaznaczył kaznodzieja.

Akcentował, że krzyż przypomina o ofierze złożonej przez Pana Jezusa za nasze grzechy. - Jak wielką tragedią musi być grzech, skoro potrzeba było tak wielkiej ofiary. Gdy patrzymy na krzyż to rodzi się w nas inne ważne słowo. To słowo: przepraszam, żałuję. Bardzo chciałbym zaprosić, żebyście nie bali się powiedzieć: „Panie Jezu bardzo mnie kochasz, a ja tak często chodzę swoimi drogami, lekceważę Twoją miłość. Przepraszam. Chcę zostawić wszystko, co jest grzechem, abyś Ty był pierwszy, aby miłość królowała w moim życiu” – zachęcał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Prosił młodych, aby powierzyli się Maryi. - Prośmy Maryję, która tak pokornie stoi pod krzyżem, która tak pięknie kochała, która cała była oddana Jezusowi, aby pomogła nam pięknie kochać Jezusa i bliźnich – powiedział bp Bryl.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa odmówiony został akt zawierzenia młodzieży św. Józefowi.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. Marek Muzyka, diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Przemysław Kapała, diecezjalny koordynator ŚDM i licznie zgromadzeni kapłani.

Po czuwaniu modlitewnym o godz. 22.15 symbole zostały przeniesione do kościoła ojców franciszkanów, gdzie młodzi ludzie podzielili się świadectwami na temat tego, co Pan Bóg potrafi zdziałać, kiedy człowiek otworzy się na Jego miłość. 

O północy krzyż i ikona Matki Bożej dotarły do katedry św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie odbyło się nabożeństwo pożegnania.

- Tegoroczna wizyta symboli ŚDM w Kaliszu jest kolejną szansą dla młodych ludzi, aby odnowić swoją wiarę – mówił w rozmowie z KAI ks. Przemysław Kapała, diecezjalny koordynator ŚDM. Duchowny podkreślał, że w dzisiejszych czasach młodzi ludzie wstydzą się wyznawać swoją wiarę. – Te symbole chcą być obecne w przestrzeni publicznej, w codzienności młodych. Dzisiaj często wielu młodych ludzi zakłamuje rzeczywistość, wydaje im się, że życie polega tylko na czerpaniu przyjemności. Krzyż i ikona Matki Bożej zapraszają młodych, aby dostrzegli, że kiedy pojawią się porażki, beznadzieja to życie nie kończy się, ale pojawia się nadzieja. To jest zaproszenie do każdego młodego człowieka, aby poszukać tej nadziei – zaznaczył ks. Kapała. Kapłan wskazał, że po okresie pandemii jest to szansa dla młodych, aby na nowo poczuli wspólnotę Kościoła. – To jest taki moment, kiedy po tym czasie pandemicznego zamknięcia możemy wyjść i podzielić się swoją wiarą, ale też dać drugiemu człowiekowi tę nadzieję, którą my pokładamy w Panu Bogu. Dać nadzieję tym, którzy przez różne trudne doświadczenia ostatnich miesięcy pozamykali się w swojej wierze. Trzeba dać im znak, że Jezus żyje pośród młodego Kościoła – powiedział diecezjalny koordynator ŚDM.

Duchowny dodał, że dzieło Światowych Dni Młodzieży zainicjował papież Jan Paweł II, ponieważ zobaczył, że wielu młodych ludzi jest pozbawionych tej nadziei, że Bóg ich kocha. - To jest nasz testament i nasze zadanie, abyśmy nieśli tę nadzieję światu, że jest Bóg, który kocha człowieka. Nasze świadectwo wiary naprawdę może odmienić drugiego człowieka – przekonywał ks. Kapała.

Symbole ŚDM odwiedzają Polskę po raz piąty. Po raz pierwszy zostały przywiezione do naszego kraju w sierpniu 1991 r. w ramach VI ŚDM w Częstochowie. Drugi raz: od 6 do 30 czerwca 2003 r. jako przygotowanie do XX ŚDM w Kolonii. Po raz trzeci Polska gościła je w dniach 25 kwietnia – 29 czerwca 2009 r. przed XXVI ŚDM w Madrycie. Ostatni i najdłuższy pobyt trwał od 14 kwietnia 2014 r. do 31 lipca 2016 r., w ramach przygotowań do ŚDM w Krakowie. Wówczas symbole zostały też wypożyczone m.in. do krajów byłego Związku Radzieckiego.

Symbole ŚDM podróżują po Polsce specjalnym busem-kaplicą, przygotowanym przez Portugalczyków, którym zostały przywiezione do Polski przez członków Komitetu Organizacyjnego ŚDM Lizbona 2023. Tym samym pojazdem dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk odwiezie je 1 września do portugalskiej Coimbry, zatrzymując się po drodze w Taizé. 

Retransmisja Mszy Świętej dostępna na stronie Dom Józefa tv

 

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI Kalisz