Uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej w Tursku
28 maja 2023
- Duch Święty przychodzi do nas ze swymi darami, abyśmy mogli lepiej służyć innym poprzez życzliwość, otwieranie się, wspieranie- mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku, gdzie od 259 lat czczony jest wizerunek Maryi.
Uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej w Tursku

W homilii celebrans wskazał, że Duch Święty zalęknionych apostołów uczynił odważnymi głosicielami Ewangelii. - Duch Święty, który przychodzi dzisiaj do nas ma moc przemienić nasze serce i napełnić je pokojem, ma moc wesprzeć nas, że nie mamy lęku, aby mówić o Jezusie innym – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że wspominając zesłanie Ducha Świętego chcemy wyznawać wiarę w to, że Duch Święty działa w swoim Kościele i prowadzi go. - Mimo że Kościół jest wspólnotą ludzi słabych, grzesznych, potykających się nieustannie to jednak Duch Święty pozwala Kościołowi iść pewną drogą do szczęścia wiecznego, do zbawienia – zauważył biskup kaliski.

Zachęcał wiernych, aby prosili Ducha Świętego o umocnienie w wierze. – Prośmy dzisiaj Ducha Świętego żeby prowadził nas w naszej wierze, żebyśmy nigdy nie zwątpili, że to Jezus Chrystus jest Panem, żeby nikt nam tej wiary nie zmącił, nie zachwiał. Jest to tak ważne w czasach, w których mamy wiele różnych myśli, idei poglądów, żebyśmy nie stracili fundamentu naszej wiary – akcentował hierarcha.

Przekonywał, że Duch Święty przychodzi do człowieka z różnymi darami. - Duch Święty przychodzi, aby nam pomóc, ale przychodzi także ze swoimi darami, abyśmy mogli lepiej służyć innym. Boże dary są darami nie tylko osobistymi, ale są także darami dla wspólnoty. Dzięki Bożej łasce mogę służyć innym, mogę być bardziej otwarty, życzliwy, wychodzący ku innym – stwierdził bp Bryl.

Sumę odpustową zakończyła procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Uroczystości odpustowe w Tursku trwają trzy dni. Przed wizerunkiem Maryi modlą się m.in. rodzice z dziećmi, dzieci pierwszokomunijne, Bractwo św. Andrzeja i Róże Różańcowe. Poświęcone zostaną także samochody i inne pojazdy. Będzie też Msza św. za zmarłych i procesja na cmentarz.

Zachowana kronika z 1777 r. opisuje dokładnie wydarzenia sprzed 259 laty. Mieszkaniec Lenartowic, karczmarz Jan Biadała, kupił drzeworyt przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Przez 3 lata obrazek wisiał u niego na ścianie, a gdy zwilgotniał, Biadała położył go na wiązce grochu do wysuszenia. Ok. godz. 15.00 obraz - mimo iż brak było wiatru - uniósł się w górę i poszybował ok. 7 km, opadając na piaszczystym miejscu w Tursku. Działo się to na oczach wielu ludzi 9 czerwca 1764 r., w wigilię Zielonych Świątek. Wydarzenie to szybko zyskało rozgłos i spowodowało przybywanie licznych pielgrzymek do obrazu, który już w 1765 r. uznano za cudowny.

Obecny murowany kościół w Tursku został wzniesiony dla potrzeb silnie rozwijającego się kultu Matki Boskiej Turskiej. Jego budowę rozpoczęto w lipcu 1777 r. przy wydatnej pomocy kasztelanki kaliskiej, dziedziczki dóbr gołuchowskich Anny Chłebowskiej. Do przygotowanej, ale w pełni nie ukończo­nej świątyni niezwykle uroczyście wniesiono cudowny obraz 28 września 1786 r.

Ukoronowaniem dziejów obrazu był dzień 1 września 1968 r. Pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość jego koronacji, która zgromadziła ok. 30 tys. pielgrzymów, 250 kapłanów i 16 biskupów.

Od 2021 r. kustoszem Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku jest ks. Piotr Górski.