XXV OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA DOMOWEGO KOŚCIOŁA DO SANKTUARIUM ŚW. JÓZEFA W KALISZU
15 maja 2022

Członkowie Domowego Kościoła z całej Polski wzięli udział w XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. – Rodzina chrześcijańska, wierna swemu sakramentalnemu przymierzu, staje się autentycznym znakiem bezinteresownej i powszechnej miłości Boga do ludzi -mówił w homilii bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św.

Po zawiązaniu wspólnoty konferencję wygłosił ks. dr Piotr Górski, a następnie odbyło się nabożeństwo, po którym był czas na wspólne rozmowy. Pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla, który w homilii wskazał na dziewięć myśli wypływających z dzisiejszej Ewangelii, a były to: godność, relacja, trwanie, przykazanie, ofiara, wzajemność, Jezus jako wzór i źródło, posłanie, radość, życie. Wskazywał, że szacunek i uszanowanie godności jest podstawowym odniesieniem wszelkich relacji, a zwłaszcza relacji małżonków. – Miłość małżeńska i rodzinna jest ciągle uszlachetniana, doskonalona przez wspólne troski i radości, przez wspieranie się w chwilach trudnych. Zapomina o sobie samym dla dobra umiłowanego człowieka. Prawdziwa miłość nigdy nie wygasa. Staje się źródłem siły i wierności małżeńskiej – podkreślał kaznodzieja. Zaznaczył, że miłość wzajemna jest rzeczywistością wyjątkową. – Miłość wzajemna jest darem. Zaistnienie prawdziwej, autentycznej miłości wzajemnej, jest możliwe wyłącznie wówczas, kiedy dwóch ludzi łączy sam Bóg – stwierdził celebrans. Odwołując się do homilii Jana Pawła II wygłoszonej 25 lat temu w Kaliszu akcentował, że każde życie posiada nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność. - Pragniemy więc na tym miejscu polecić Bożej Opatrzności i św. Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych, w naszej ojczyźnie i na całym świecie – powiedział biskup kaliski. Na zakończenie przytoczył fragment pamiętnej homilii Papieża z 4 czerwca 1997 r. „Umiłowani Bracia i Siostry, bądźcie solidarni z życiem. Wołanie to kieruję do wszystkich moich rodaków bez względu na przekonania religijne. Do wszystkich ludzi, nie wyłączając nikogo. Z tego miejsca jeszcze raz powtarzam to, co powiedziałem w październiku ubiegłego roku: naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości.Potrzebna jest więc powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia. Dzisiaj świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci” – cytował bp Bryl. Po komunii św. biskup i kapłani udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa, gdzie moderator krajowy i para krajowa Domowego Kościoła zawierzyła patronowi wszystkie małżeństwa i rodziny oraz wspólnotę Domowego Kościoła. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: ks. Damian Kwiatkowski, moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Michał Pacyna, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, ks. Daniel Zarębski, moderator Ruchu Światło-Życie diecezji kaliskiej, Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie, para krajowa Domowego Kościoła, Katarzyna i Piotr Kaniowie, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz członkowie Domowego Kościoła z całej Polski.

Relacja dostępna na stronie Radia Rodzina oraz KAI