Zakończenie roku
31 grudnia 2021
Zakończenie roku

- Naszą nadzieją jest ufność, że dobry Bóg jest z nami, że nas nie zostawi. Życzę, aby ta nadzieja zagościła w naszych sercach i zanośmy ją w całym Nowym Roku wszędzie tam, gdzie jej brakuje– mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za kończący się rok 2021.

W homilii celebrans wskazywał, że ten mijający rok jest darem Pana Boga, chociaż trudnym i wymagającym. – Cały ten rok był naznaczony mocno pandemią, która dotyka właściwie wszystkich wymiarów naszego życia. Jakże wielu z nas doświadczyło w tym czasie chociażby kwarantanny czy izolacji, czy nawet choroby. Jak wielu odeszło – powiedział biskup kaliski.

Zaznaczył, że w tym roku było wiele napięć społecznych w naszej ojczyźnie. - Przeżyliśmy wiele napięć społecznych w naszej ojczyźnie, m.in. te niepokoje przy wschodniej granicy związane z migrantami. Nie wiedzieliśmy jak się odnaleźć w tych różnych doświadczeniach. Ten trudny czas spowodował także, że wielu ludzi, szczególnie młodych zdystansowało się wobec Pana Boga – stwierdził kaznodzieja.

Ubolewał, że ten rok był też czasem, kiedy spotykaliśmy się w Kościele z grzechem i słabością. - Uczyliśmy się przekraczać nasze słabości, żeby służyć innym, ale też spotykaliśmy się z grzechem i słabością niektórych naszych sióstr i braci, także z grzechem i słabością duchownych. To był czas spotkania także z taką trudną prawdą o Kościele, który jest też naznaczony ludzką słabością. Uczyliśmy się mierzyć z tym, podejmować odpowiedzialność i modlić, aby Pan przeprowadzał nas przez te doświadczenia, żeby nie działo się zło, grzech, słabość – akcentował hierarcha.

Wymienił też radości Kościoła kaliskiego, wśród których wskazywał na obchody Roku Świętego Józefa, liczne pielgrzymki wiernych z całej Polski do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, pielgrzymowanie na Jasną Górę, powstanie Szkoły Biblijnej, w której ponad sto osób spotyka się, aby rozważać Słowo Boże, rozpoczęcie drogi synodalnej w diecezji. Wyraził radość, że 31 alumnów przygotowuje się do kapłaństwa.

Zachęcał wiernych, aby z nadzieją wkroczyli w Nowy Rok. - Naszą nadzieją jest ufność, że dobry Bóg jest z nami, że nas nie zostawi. Oby ta ufność zawsze nam towarzyszyła i zaowocowała głęboką nadzieją, którą będziemy nosić w sercu, która będzie nas motywować, pobudzać, ale którą też będziemy dzielić się z innymi, których te różne doświadczenia przygniatają i nie dają sobie rady ze swoimi kłopotami, krzyżami. Życzę, aby ta nadzieja zagościła w naszych sercach i zanośmy ją w całym Nowym Roku wszędzie tam, gdzie jej brakuje – mówił bp Bryl.

Liturgię zakończyło nabożeństwo dziękczynno-błagalne i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu, ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, ks. Przemysław Kaczkowski, notariusz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Relacja dostępna na stronach KAI oraz Radia Rodzina