Zakończenie Roku Świetego Józefa
10 grudnia 2021
Zakończenie Roku Świetego Józefa

Zakończenie Roku Świętego Józefa 8 grudnia 2021r.

- Niech kończący się Rok Świętego Józefa będzie mocnym poruszeniem, by nasze życie na wzór Niepokalanej i św. Józefa uczynić piękniejszym i bardziej oddanym Bogu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył Mszy św. na zakończenie Roku Świętego Józefa ogłoszonego 8 grudnia 2020 r. przez papieża Franciszka dla całego Kościoła Powszechnego.

Przed Mszą św. konferencję o roli św. Józefa w Kościele wygłosili ks. prał. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego w Kaliszu i ks. dr Piotr Górski.

W homilii celebrans wskazywał, że rok poświęcony św. Józefowi w kaliskim sanktuarium był czasem szczególnego świętowania, a przede wszystkim czasem modlitwy zarówno wspólnotowej jak i osobistej. Przypomniał, że właśnie w Kaliszu 7 października dokonano aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi. – Dzisiaj chcemy podziękować za ten niezwykły, piękny, poruszający czas, ale nie chcemy, żeby w tym miejscu kult Świętego Józefa zakończył się. Chciałbym, żeby ten dzisiejszy dzień i zakończenie jakiegoś etapu nie zakończyło w nas miłości do Świętego Józefa – powiedział bp Bryl. Podkreślał, że dzisiaj oddajemy cześć Niepokalanej i dodał, że w 1854 r. papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP. - Maryja Niepokalana uczy nas jak przyjmować Bożą łaskę, w otwarciu, w dyspozycyjności ale też w posłuszeństwie. Człowiek wiary to nie ten, który dokonuje wielkich rzeczy, ale człowiek wiary to ten, który jak Maryja jest otwarty na łaskę, który pozwala żeby ta łaska go przenikała, kształtowała i chce być narzędziem w ręku Pana – stwierdził kaznodzieja. Akcentował, że obok Maryi zawsze był św. Józef, który także całkowicie zaufał Bogu i wypełniał Jego wolę. – Józef tak jak Maryja był człowiekiem wielkiego zaufania i oddania Bogu. Przez cały rok wołaliśmy mocno do Józefa, ale także przez ten rok chcieliśmy uczyć się od Józefa Bożej logiki, przeżywania życia po Bożemu – zaznaczył hierarcha. Przekonywał, że święci są po to, żeby poruszali nasze serca do przemiany życia. – Dzisiaj wspominamy Maryję i pamiętamy o naszym patronie św. Józefie. Modlimy się z nimi do dobrego Boga, ale też chcemy ich podglądać, aby tak jak oni żyć pięknie dla Boga. Niech w ten kończący się Rok Świętego Józefa będzie takim mocnym poruszeniem, by nasze życie uczynić piękniejszym i bardziej oddanym Bogu – podkreślał bp Bryl. Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Damian Bryl ponowił akt Zawierzenia św. Józefowi Narodu i Kościoła w Polsce. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: biskup pomocniczy Łukasz Buzun i licznie zgromadzeni kapłani.

Kalisz ze względu na znajdujący się tam cudowny obraz Świętej Rodziny stał się miejscem szczególnej czci oddawanej św. Józefowi. Jest to obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.

W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. Największym wydarzeniem w historii była wizyta Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. W Roku Świętego Józefa, 7 października 2021 r., przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w obecności arcybiskupów metropolitów w kaliskim sanktuarium dokonał aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Relacja dostępna na stronie Radia Rodzina oraz KAI