TV Diecezji Kaliskiej Radio Rodzina Opiekun eKAI FB Diecezji Kaliskiej INSTAGRAM Diecezji Kaliskiej Twitter Diecezji Kaliskiej

Zmarł Jerzy Grzegorski

10 sierpnia zmarł Jerzy Grzegorski, wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego a Paulo, współtwórca świetlicy socjoterapeutycznej „Boże Podwórko”, korespondent KAI dla diecezji kaliskiej w latach 1994-2000.

Jerzy Grzegorski urodził się 4 grudnia 1929 r. w Poznaniu. W latach 1942-1945 razem z ojcem był współpracownikiem AK (łącznik, przekazywanie informacji). W 1949 r. wstąpił do Nowicjatu Zgromadzenia Księży Salezjanów w Kopcu k. Częstochowy. Nie został dopuszczony do ślubów ze względu na stan zdrowia. W 1963 r. ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu.

W latach 1982-1984 był członkiem Komitetu Odbudowy Pomnika Kardynała Halki-Ledóchowskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1984-1988 organizował pielgrzymki do grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Był też współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. Od 1986 r. był współorganizatorem i działaczem sekcji polityczno-społecznej Ruchu Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie przy kościele św. Antoniego. Od 1988 r. uczestniczył w Duszpasterstwie Ludzi Pracy Solidarność Kaliska im. ks. Jerzego Popiełuszki przy klasztorze oo. jezuitów w Kaliszu.

Od 1956 r. był członkiem Stowarzyszenia Konferencji św. Wincentego à Paulo w Ostrowie Wielkopolskim, a potem przez wiele lat jego przewodniczącym. Był również przewodniczącym Zarządu Głównego w Warszawie. Zainicjował festyny rodzinne w Michałkowie. Był współtwórcą świetlicy socjoterapeutycznej „Boże Podwórko” działającej przy parafii konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim.

W latach 1994-2000 był przekazywał KAI informacje z diecezji kaliskiej.

W roku 2002 został odznaczony przez Ojca Świętego Jana Pawła II Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.

Uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego Grzegorskiego odbędą się w piątek, 13 sierpnia. O godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim, po której odbędzie się pogrzeb na Starym Cmentarzu przy Placu Bankowym.

Za KAI