Zawsze szukajcie prawdziwego oblicza Boga.Benedykt XVI

FORMATIO CONTINUA W ROKU KAPŁAŃSKIM 2012/2013

FORMATIO CONTINUA W ROKU 2012/2013 Komunikat

I. FORMACJA DUCHOWA

1. Roczniki I - III po święceniach odprawiają Dzień skupienia :

r. I - cztery razy w roku (20.X.2012r., 10.XI.2012r., 9.III.2013r., 18.V.2013r.)

r. II - III dwa razy w roku (10.XI. 2012r., 18.V.2013r.)

1. W ramach dekanatu kapłani przeżywają Miesięczne skupienie. Dekanalny Ojciec duchowny wraz z Księdzem Dziekanem uzgadnia termin i miejsce spotkania oraz odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie modlitewnego skupienia.
  2. Sprawę rekolekcji kapłańskich regulują postanowienia zawarte w I Synodzie Diecezji Kaliskiej: nr 261-267 str. 49-50.

Nie dopuszcza się udziału w rekolekcjach poprzez dojeżdżanie na wybrane punkty programu!

Planowane terminy rekolekcji w WSD w Kaliszu:

• 1-4.VII.2013 r.
  • 29.VII- 1.VIII.2013 r.
  • 26-29.VIII.2013 r.

II. FORMACJA TEOLOGICZNO - PASTORALNA A. Studium Pastoralne

Studium Pastoralne obowiązuje księży od II r. po święceniach (nie mających licencjatu kościelnego)., trwa 4 lata. Program Studium obejmuje 4 spotkania w roku. Tematem Studium Pastoralnego w roku 2012/2013 będzie : Od pogłębionej wiary do nowej ewangelizacji.

Miejsce spotkań : Ostrów Wlkp., parafia p.w. św. Antoniego o godz.1000. Terminy spotkań (soboty) :

• 20.X.2012 r. Fundament wiary kapłana
  • 17.XI.2012 r. Istota orędzia ewangelicznego
  • 23.II.2013 r. Rok Wiary- nowy zapał, nowe metody, nowe formy
  • 20.IV.2013 r. Nowa ewangelizacja w mojej parafii Uwaga! Zabieramy ze sobą Liturgię Godzin

Czwarty rok Studium jest prowadzony metodą tzw. "warsztatów", przygotowujących do pełnienia urzędu proboszcza. „Warsztaty" będą się odbywały w tym samym terminie, co wyżej podane wykłady Studium Pastoralnego.

RAMOWY PROGRAM WARSZTATÓW:

1. Zagadnienia Duszpasterskie

• Zespoły, Ruchy odnowy, Stowarzyszenia - inicjowanie, formacja, towarzyszenie...
  • Problematyka różnych form katechezy parafialnej.
  • Duszpasterstwo rodzin.
  • Duszpasterstwo przez Słowo Boże i liturgię.

2. Formacja stała

• Rekolekcje kapłańskie.
  • Duch wspólnoty.
  • Formy spotkań kapłańskich.
  • Współpraca między kapłanami.

3. Zagadnienia prawno-administracyjne

• Wybrane zagadnienia dotyczące zawierania małżeństw.
  • Księgi metrykalne, kartoteki.
  • Ochrona danych osobowych.
  • Wybrane zagadnienia z prawa cywilnego (umowy, ubezpieczenia, przepisy administracyjne)
  • Sugestie „kancelaryjne"

4. Zagadnienia administracyjno-gospodarcze

• Budynki kościelne.
  • Pomieszczenia mieszkalne i duszpasterskie (plebania, wikariat, salki duszpasterskie, biuro parafialne, pomieszczenie dla Poradnictwa rodzinnego).
  • Remonty i konserwacje.
  • Sprawy finansowe (kasa i konto parafialne, wynagrodzenia, świadczenia diecezjalne itp.)
  • Cmentarz

B. Rejonowe Konferencje

III. EGZAMIN PROBOSZCZOWSKI

Po zakończeniu Studium Pastoralnego (licencjaci po 5 latach kapłaństwa) przystępują do egzaminu proboszczowskiego.

Egzamin proboszczowski jest wymogiem Kodeksu Prawa kanonicznego kan. 521 § 3.

Zasady, obowiązujący materiał i terminy będą podane w późniejszym czasie.

Najnowsze