Nie usiłujmy pozbyć się Pana jak kamyka z buta.św. Jan Maria Vianney

24.04.2018   Aktualności

„Modlitwa o pokój” rozpoczęła V Kaliski Festiwal Chóralny

Już po raz piąty w kaliskich świątyniach gości Kaliski Festiwal Chóralny. Koncert inauguracyjny, który odbył się 22 kwietnia, był istotnym wydarzeniem artystycznym.

Dzięki uprzejmości kustosza Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu ks. prał. Jacka Ploty w tym właśnie kościele miało miejsce prapremierowe polskie wykonanie Da Pacem na chór mieszany, saksofon, organy i instrumenty perkusyjne – utworu skomponowanego przez niemieckiego kompozytora Michaela Villmow, w którym kompozytor wykonywał partie saksofonu.
W pierwszej części koncertu wystąpił na organach Łukasz Mosur prezentując Preludium i Fugę G-dur BWV 541 Jana Sebastiana Bacha.
Następnie usłyszeliśmy kompozycję Michaela Villmow: Kyrie na chór a cappella i saksofon w wykonaniu kompozytora i Chóru Kameralnego WPA UAM, by w trzeciej części usłyszeć główną kompozycję wieczoru Da Pacem. - Utwor rozpoczynał ilustracja burzy realizowana na instrumentach perkusyjnych. Na jej tle wypowiadane są słowa „pokój” w różnych językach świata – jak w babilońskim pomieszaniu mowy – symbolizując niezdolność ludzi do zrozumienia i pokoju. Następnie wybrzmiewa antyfona Da pacem Domine  - najpierw wykonywana na saksofonie, potem przez chór. – Tekstową podstawę tej części stanowi Modlitwa o pokój  św. Franciszka z Asyżu: "Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju ..." – Następna, finałowa część wyraża nadzieję i wiarę w miłość, jednocząc ludzi w ich pragnieniu pokoju.

W koncercie udział wzięli:

Michael Villmow – saksofon
Łukasz Mosur – organy
Paweł Kara – instrumenty perkusyjne
Chór Kameralny WPA UAM
Beata Szymańska – dyrygent

Zapraszamy Państwa na kolejne festiwalowe koncerty

– najbliższy odbędzie się w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu 5.05.2018 o godzinie 19:15.

Wystąpi znakomity ukraiński Młodzieżowy Chór „Switicz” Państwowego Uniwersytetu im. Nikołaja Gogola w Nieżynie pod dyrekcją Ludmiły Szumskiej, Ludmiły Kostenko i Halinay Briuzginej.

Michael Villmow – muzyk, nauczyciel szkół muzycznych oraz wykładowca Uniwersytetu w Kolonii. Współpracuje z wieloma muzykami na świecie. – Urodzony w Hamburgu w Niemczech, wychował się w  Norwegii, która stała się dla niego drugą ojczyzną. Większość  jego kompozycji jest inspirowana norweską kulturę. Od kilku lat poświęca się wzajemnej interakcji chóru i saksofonu, a jego kompozytorskim pragnieniem jest stworzenie muzyki prostej, intymnej a zarazem  potężnej, która dotyka swymi emocjami. Owocem współpracy kaliskich muzyków z Michaelem Willmow będzie płyta CD, o której z pewnością jeszcze będziemy informować.