TV Diecezji Kaliskiej Radio Rodzina Opiekun eKAI FB Diecezji Kaliskiej INSTAGRAM Diecezji Kaliskiej Twitter Diecezji Kaliskiej

Bp Bryl ustanowił kaplicę wieczystej adoracji

Bp Bryl ustanowił kaplicę wieczystej adoracji

Bp Bryl ustanowił kaplicę wieczystej adoracji 10.11.2021  

- Niech Kościół staje się wspólnotą bardziej solidarną. Bliskość Jezusa nigdy nie zamyka człowieka, ale otwiera go na innych - mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Odolanowie. Biskup kaliski poświęcił odnowioną kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa i ustanowił kaplicę wieczystej adoracji.

W homilii bp Bryl podziękował proboszczowi i parafianom za odnowienie kaplicy Serca Jezusowego, a przede wszystkim za odnowę wewnętrzną serc poprzez misje święte. – Misje to zawsze szczególny czas i zaproszenie do odnowy wewnętrznej. Często jesteśmy pochłonięci różnymi sprawami i dlatego bardzo potrzebujemy głębszej zadumy nad naszym życiem. Po to są misje, aby  zatrzymać się, zadumać, pomodlić i mądrze podejmować swoje życie – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że pięknym owocem czasu misji świętych będzie adoracja Pana Jezusa w odnowionej kaplicy. - Kaplica adoracji jest po to, żeby spotkać się z Bogiem, który chce być blisko, z Bogiem, który kocha, z Bogiem, któremu na mnie zależy – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że spotkania z Panem Bogiem na adoracji będą promieniować na zewnątrz. - Gdy człowiek szczerze modli się, gdy trwa przed Jezusem eucharystycznym to nigdy nie wychodzi taki sam. Ten czas odnowy serca owocuje odnową życia – zauważył ordynariusz diecezji kaliskiej. Wskazywał, że czas misji świętych jest też zaproszeniem do odnowy parafii. – Jest to zaproszenie do synodalności, czyli wspólnej troski o Kościół, do wspólnego zaangażowania. Ufam, że czas, który poświęcimy przed Jezusem eucharystycznym na adoracji będzie nas otwierał do tego, żebyśmy chcieli być mocniej w Kościele wśród sióstr i braci, którzy tak samo klękają przed Jezusem eucharystycznym – mówił duchowny. Akcentował, że odnowa parafii to także solidarność, czyli wrażliwość na drugiego człowieka. - Odnowa parafii to większa wrażliwość na siebie, gotowość do pomocy. Pandemia pokazała nam, jak bardzo potrzebujemy siebie, nie tylko wielkich pomocy, ale prostych gestów. Niech Kościół staje się wspólnotą bardziej solidarną – podkreślał biskup kaliski. Przekonywał, że bliskość Jezusa nigdy nie zamyka człowieka, ale otwiera go na innych. - Bliskość Chrystusa jest źródłem siły. Niech ta odnowa dzieje się nie tylko w kaplicy, ale niech dzieje się w naszych sercach, w waszej parafii i w świecie, w którym żyjemy – powiedział bp Bryl. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do kaplicy, gdzie odmówiono akt zawierzenia parafii Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Wierni mogli trwać na adoracji do godz. 21.00.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Dariusz Smolnik, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Odolanowie i o. Jarosław Krawiec, przełożony klasztorów dominikańskich na Ukrainie, który od 5 listopada głosił nauki w ramach przeżywanych misji świętych.

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Relacja dostępna na KAI oraz Radio Rodzina

Powrót do listy