Dożynki diecezjalne
21 sierpnia 2022
Dożynki diecezjalne

- Mamy różne spojrzenia, poglądy, ale bardzo chciałbym zaprosić, żebyśmy patrząc na chleb szukali tego, co nas łączy, szukali wartości, na których możemy razem budować – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas dożynek diecezjalno-gminnych w Grabowie.

Biskup kaliski przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony w Grabowie. Przed Eucharystią bp Damian Bryl poświęcił i obejrzał wieńce dożynkowe przywiezione przez delegacje rolników z trzydziestu trzech dekanatów diecezji kaliskiej. Biskup podziwiał trud pracy, który rolnicy włożyli w przygotowanie wieńców. W homilii celebrans dziękował rolnikom za ich trud pracy na roli. - Bardzo dziękujemy za waszą pracę, za wasz wysiłek, za oddanie. Przy zbiorze zbóż ważny jest wysiłek człowieka. Chcemy także pamiętać dzisiaj w naszej modlitwie o tych wszystkich, którzy wspierają rolników – powiedział bp Bryl. Akcentował, że człowiek jest wezwany do poszanowania stworzonego przez Boga świata. - To dzisiejsze świętowanie przypomina nam też o naszej odpowiedzialności za świat, za ziemię, za rośliny i zwierzęta. Jak uczy nas słowo Boże Pan Bóg powierzył nam ten świat, abyśmy opiekowali się nim, uprawiali i doglądali – stwierdził kaznodzieja. Cytując papieża Franciszka zaznaczył, że człowiek ma obowiązek chronienia ziemi i zapewnienia jej, by nadal była płodna dla przyszłych pokoleń. - Chciałbym bardzo prosić was drodzy rolnicy i wszyscy, którzy użytkują ziemię, abyśmy ją użytkowali w taki sposób, żeby przyszłe pokolenia miały chleb, abyśmy ją przekazali przyszłym pokoleniom w jak najlepszym stanie. To jest ważny nasz obowiązek na dzisiaj – podkreślał hierarcha. Apelował do rządzących, aby sprawiedliwie dzielili chleb. – Proszę, dbajmy w naszych miejscowościach, gminach, powiatach, województwie, naszej diecezji, żeby nie było nikogo głodnego. Zadbajmy, żeby chleb, który zostaje wypieczony z tego zboża był sprawiedliwie dzielony – prosił biskup kaliski. Wskazywał, że chleb jest znakiem jedności. - Chciałbym, żebyśmy patrząc na ten chleb, który powstał z wielu ziaren uczyli się razem jedności. Mamy różne spojrzenia, poglądy, ale bardzo chciałbym zaprosić, żebyśmy patrząc na chleb szukali tego, co nas łączy, szukali wartości, do których możemy się razem odwoływać, na których możemy razem budować. To dzisiejsze świętowanie jest takim wezwaniem, żebyśmy byli razem nie tylko teraz, gdy świętujemy, ale także, gdy tworzymy naszą codzienność – mówił bp Bryl. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: ks. kan. Ryszard Ryniec, proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie, ks. kan. Henryk Sikora, diecezjalny duszpasterz rolników, duchowieństwo, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz licznie zgromadzeni wierni. Po Eucharystii starostowie dożynek Magdalena Presiak ze Smolnik i Mirosław Mieszała z Kuźnicy Grabowskiej złożyli bochen chleba na ręce biskupa kaliskiego Damiana Bryla i burmistrza miasta i gminy Grabów nad Prosną Maksymiliana Ptaka.