Pomiędzy kolejnymi stacjami w świątyni rozbrzmiewał śpiew i muzyka w wykonaniu m.in.: Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza, Chóru Męskiego Echo, Zespołu Wokalnego Divigo Canti i solistów. Wśród osób, które przygotowały rozważania do stacji drogi krzyżowej byli kapłani: biskup kaliski Damian Bryl, ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz konkatedry, ks. Adam Kraska, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych.
- Niech tegoroczna droga krzyżowa środowisk twórczych pomoże dostrzec piękno wspólnoty Kościoła, do której jesteśmy zaproszeni i w której każdy z nas pełni bardzo ważną rolę. We wspólnocie Kościoła, dzięki miłości i obecności Ducha Świętego, Pocieszyciela możemy wspierać się wzajemnie w dźwiganiu naszych codziennych trudności i odkrywać, że kto wierzy nigdy nie jest sam – napisał bp Damian Bryl.
Po nabożeństwie odbyła się Msza św. w intencji twórców pod przewodnictwem bpa Łukasza Buzuna. W homilii celebrans odwołując się do opisu Męki Pańskiej z Ewangelii św. Marka zaznaczył, że każdy człowiek może odnaleźć siebie w tym wydarzeniu i w ludziach, którzy brali w nim udział. - Odczytujemy tam nasze postawy, nasze zamysły, bardziej widzimy siebie w prawdzie, a przede wszystkim odczytujemy ogrom cierpienia, niesprawiedliwości, ludzkiej złości, zawiści – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Wskazywał, że człowiek w swoim cierpieniu powinien szukać Pana Boga. - Większość osób przechodzi przez życie doświadczając cierpienia, ale w tym wszystkim najgorszą rzeczą jest gdy człowiek przechodzi przez to bez wiary w swoim sercu. To jest ogromny trud nie do uniesienia. Dzisiaj rozważamy Mękę Pańską po to, żeby bardziej uwierzyć w Jezusa, żeby On był dla nas Panem, żeby otrzymać od Niego pociechę w różnych trudnościach, bo potrzebujemy Bożego wsparcia – przekonywał kaznodzieja.
Zauważył, że człowiek oddalony od Boga automatycznie ulega drapieżności. - Niby jesteśmy bardzo humanitarni, ale ranimy drugiego człowieka, opuszczamy, zdradzamy. Musimy się z tego wyzwalać, żeby odzyskiwać właściwą tożsamość ludzi, którzy są Chrystusowi, którzy są wpisani głęboko w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, czyli wielkiego zwycięstwa nad złem i cierpieniem – stwierdził celebrans.
Zachęcał wiernych, aby za przewodniczkę Wielkiego Tygodnia obrali Maryję. - Niech Maryja, która dla nas jest najlepszą przewodniczką na drodze naszego życia wiarą będzie tą osobą, za którą powoli podążamy drogą pogłębienia naszej wiary, przemiany wewnętrznej, przemiany naszego serca – powiedział bp Buzun.
Na tę okazję wydana została broszura pod redakcją Małgorzaty Judy-Mieloch zawierająca wszystkie rozważania przygotowane przez twórców, które ubogacono zdjęciami stacji drogi krzyżowej z kościoła Notre Dame des Champs w Avranches we Francji.
Taką drogę krzyżową odprawiono w Ostrowie Wielkopolskim po raz dwunasty, a jej pomysłodawcą jest Andrzej Leraczyk.
Po raz pierwszy nabożeństwo odbyło się 24 marca 2013 r. Kolejne drogi krzyżowe prowadzili: śp. bp Teofil Wilski, wieloletni duszpasterz środowisk twórczych, bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej oraz proboszczowie konkatedry ks. prał. Tomasz Ilski i śp. ks. kan. Krzysztof Nojman. W 2022 r. nabożeństwu przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.
- Nasze misterium wiary i świadectwa zbudowaliśmy, łącząc rozważania stacji drogi krzyżowej z pasyjną oprawą muzyczną w wykonaniu uznanych chórów, orkiestr, zespołów instrumentalistów i wokalistów. Rozważania przygotowują i czytają poeci, animatorzy kultury, bibliotekarze, muzealnicy, wydawcy, nauczyciele, katecheci, konserwatorzy zabytków, historycy sztuki, dziennikarze. Trwałym śladem naszego zaangażowania jest drukowany co roku przez Wydawnictwo Republika Ostrowska modlitewnik z rozważaniami – powiedział w rozmowie z KAI Andrzej Leraczyk.
Organizatorami nietypowego nabożeństwa są: ostrowskie środowiska twórcze, proboszcz konkatedry ks. kan. Adam Kosmała i duszpasterz diecezjalny środowisk twórczych ks. Adam Kraska.
Ewa Kotowska-Rasiak/KAI