Maturzyści diecezji kaliskiej modlili się u stóp Królowej Polski
15 marca 2024
Ok. 1200 maturzystów z diecezji kaliskiej pielgrzymowało na Jasną Górę, aby prosić o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych i rozeznanie swojej drogi życiowej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.
Maturzyści diecezji kaliskiej modlili się u stóp Królowej Polski

Ok. 1200 maturzystów z diecezji kaliskiej pielgrzymowało na Jasną Górę, aby prosić o światło Ducha Świętego na czas egzaminów maturalnych i rozeznanie swojej drogi życiowej. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

W homilii celebrans podkreślał, że jest to czas szczególny dla maturzystów z powodu zbliżającego się egzaminu dojrzałości i wyboru drogi życiowej. - Modlimy się dzisiaj tutaj w kaplicy Matki Bożej, bo jesteśmy przekonani, że dobry Bóg chce waszego dobra i szczęścia. Modlimy się ufając, że dobry Bóg może was przeprowadzić przez to doświadczenie matury, wyboru szkoły i potem całej rekrutacji na wyższe uczelnie czy wyboru miejsca pracy. Chcemy Pana Boga w to zaprosić. Proszę, włączcie się w to – powiedział bp Bryl.

Zachęcał maturzystów, żeby zatroszczyli się o mądrość w swoim życiu. - Mądrość potrzebuje wiedzy, ale mądrość to przede wszystkim sztuka dobrego życia. Zadbajcie, żeby swoje życie mądrze przeżyć – zaznaczył kaznodzieja.

Prosił młodych, aby odkryli swoją tożsamość, także jako uczniowie Jezusa Chrystusa.

Stwierdził, że życie wymaga zaangażowania, a także trudu i zmagania. - Krzyż jest wpisany w nasze życie. Jeżeli chcemy przeżyć  nasze życie w sposób mądry i sensowny, to pamiętajmy, że nie ma życia bez trudu, bez zmagania, bez krzyża. Bardzo chciałbym was prosić, żebyście nie szukali łatwego, prostego, przyjemnego, tylko mądrego, prawdziwego i dobrego życia – przekonywał biskup kaliski.

Zachęcił młodych, aby wrócili do domu z przekonaniem, że Pan jest zawsze bliski. - Pan zawsze bliski. Mogę na Niego liczyć, On mnie nie zostawi, przeprowadzi. Nie wiemy, co nas spotka, nie wiemy, co będzie za tydzień, co będzie na początku maja, ale wiemy jedno, że Pan zawsze bliski, tego się chwyćmy i wróćmy do domów z nadzieją – mówił bp Bryl.

Po komunii św. przedstawiciele maturzystów odczytali akt zawierzenia Matce Bożej.

Wraz biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali ks. kan. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i kapłani, którzy przybyli z młodzieżą.

Pielgrzymkę rozpoczęło spotkanie w sali o. Kordeckiego, gdzie konferencję wygłosił ks. Artur Filipiak, redaktor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Maturzyści uczestniczyli w drodze krzyżowej. Był też czas na osobistą modlitwę i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

Młodzi ludzie podkreślali, że przyjechali nie tylko prosić o światło Ducha Świętego na czas samych egzaminów i rozeznawania dalszej drogi życia, ale także odnowić swoją wiarę. Dla wielu z nich niezwykle ważne było doświadczenie wspólnoty. Chcieli wziąć udział w pielgrzymce, aby ubogacić się duchowo.

- Tą pielgrzymkę odbywam w intencji tegorocznej matury. Poza tym chciałam przyjechać, aby zwiedzić to miejsce, ponieważ jest przepiękne i nie zawiodłam się. Bardzo poruszył mnie cudowny wizerunek Matki Bożej i to Jej zawierzyłam egzaminy maturalne, przyszłe studia, założenie rodziny – powiedziała Nikola z Kępna.

Tomasz z Kalisza stwierdził, że przyjechał na Jasną Górę, aby Maryja pomogła mu pomyślnie zdać maturę. – Polecam ten czas matury Matce Bożej, ale także proszę Ją o zdrowie dla moich rodziców i dziadków oraz o zakończenie wojny na Ukrainie – zaznaczył licealista.

Organizatorem diecezjalnej pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę był ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.