Konsekracja kościoła Świętego Krzyża w Brzezinach
12 września 2022
Konsekracja kościoła Świętego Krzyża w Brzezinach

- Prawdziwa modlitwa zawsze otwiera serce i ręce człowieka. Niech wspólna modlitwa w tym miejscu prowadzi do troski o innych i pomocy osobom, które przeżywają trudne doświadczenia – mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas uroczystości konsekracji kościoła Świętego Krzyża w Brzezinach.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że ta świątynia zostaje całkowicie oddana Panu Bogu. – Niech ta budowla przypomina nam, że Pan jest z nami w naszych dolach i niedolach. Ten kościół jest miejscem, w którym doświadczamy Jego obecności, ale jest też miejscem niezwykłego spotkania z Jezusem – powiedział celebrans. Zachęcał wiernych, aby przechodząc obok kościoła pozdrowili Pana Jezusa. – Jest taki piękny zwyczaj, że jak przechodzimy albo przejeżdżamy obok kościoła, to wyrażamy naszą wiarę w Boga w różny sposób, np. żegnając się, zdejmując czapkę, szczególnie panowie, czy w sercu odmawiając jakiś akt strzelisty. Bardzo chciałbym drodzy parafianie i goście przypomnieć o tym zwyczaju i do niego zaprosić, więcej zmobilizować do tego, aby przechodząc obok kościoła, przypomnieć sobie, że Pan Bóg jest z nami w każdym czasie – zaznaczył kaznodzieja. Akcentował, że kościół jest miejscem modlitwy wstawienniczej. – Chciałbym też prosić, aby ten dom Boży był miejscem, w którym modlimy się w naszych sprawach, ale też pamiętamy o sprawach tych, którzy może nie mogli przyjść do kościoła, albo nie przyszli z różnych powodów, albo cierpią i potrzebują naszego westchnienia przed Panem. To jest piękny przejaw naszej miłości, gdy razem za siebie nawzajem modlimy się – wskazywał hierarcha.Prosił wiernych, aby innych przyprowadzili do kościoła. - Bardzo chciałbym zostawić całej wspólnocie parafialnej potrzebę troski o tych, których nie ma w kościele, potrzebę wyjścia i szukania sposobów, aby ich tutaj zaprosić, bo ten dom jest także dla nich. Proszę zadbajmy o to – mówił bp Bryl. Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. kan. Robert Wardęcki, proboszcz parafii, ks. kan. Jerzy Mikołajewski, dziekan dekanatu błaszkowskiego i paulin o. Jakub Napierała. Parafia w Brzezinach została erygowana na podstawie dokumentu bpa Stanisława Zdzitowieckiego, wydanego 29 marca 1920 r. Jej pierwszym proboszczem mianowano ks. Franciszka Hofmana. Kościół powstał wyniku przebudowy stajni i owczarni. W 1994 r. z uwagi na niewystarczające dla wiernych rozmiary pierwszego kościoła ks. Stanisław Soliński, ówczesny proboszcz brzeziński, wysunął propozycję wzniesienia większej świątyni. Do budowy przystąpiono w 1996 r. 10 października 2004 r. kościół poświęcił pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Od 2013 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Robert Wardęcki.

Relacja KAI oraz Radio Rodzina

Retransmisja Dom Józefa