Nowe Skalmierzyce: wprowadzenie relikwii patrona Polski św. Andrzeja Boboli
09 listopada 2022
Nowe Skalmierzyce: wprowadzenie relikwii patrona Polski św. Andrzeja Boboli

- Wasi przodkowie kierowani głęboką wiarą w trudnym czasie kryzysu ekonomicznego wybudowali tę świątynię- mówił bp Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. z okazji 90-lecia poświęcenia kościoła Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach przez Prymasa kard. Augusta Hlonda. Podczas uroczystości do świątyni wprowadzono relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli.

W homilii biskup kaliski nawiązał do wydarzenia sprzed 90 lat, kiedy to Prymas Polski kard. August Hlond poświęcił świątynię. – Dzisiaj chcemy wspominać tych, którzy wtedy tworzyli waszą parafię. To oni w bardzo trudnym czasie,

kryzysu ekonomicznego na całym świecie, zbudowali tę piękną świątynię. Pamiętajmy o wysiłku i mobilizacji, a także wierze waszych przodków, bo przecież gdyby nie mieli głębokiej wiary dziś nie byłoby tego kościoła – powiedział celebrans.

Wskazywał, że kościół jest mocnym przypomnieniem, że Bóg towarzyszy człowiekowi w codzienności, ale także otwiera drogę do nieba. - Ten kościół przypomina nam, że w pielgrzymce wiary nikt nie jest sam, że razem we wspólnocie idziemy w kierunku nieba. Warto siostry i bracia, żeby to nasze bycie razem przed Chrystusem na Eucharystii otwierało nasze serca na siebie nawzajem, żebyśmy jeszcze bardziej umieli siebie dostrzegać, jeszcze bardziej umieli ku sobie wychodzić – zaznaczył kaznodzieja.

Podczas Mszy św. biskup kaliski poświęcił odnowione prezbiterium i boczne ołtarze.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Zbigniew Króczyński, proboszcz parafii, ks. prał. prof. Dariusz Kwiatkowski, ks. kan. Stanisław Druciarek, były wikariusz tej parafii i kapłani z dekanatu ołobockiego.

Przed Mszą św. odbył się koncert chóru parafialnego im. św. Grzegorza. Następnie krótki rys historyczny kościoła przedstawił Jerzy Wojtczak, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Potem odbyła się procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli z udziałem żołnierzy 16 Batalionu Lotnictwa z Jarocina,

Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej i historycznych sztandarów parafialnych, które są świadkami zatrzymania się pociągu z relikwiami św. Andrzeja Boboli w 1938 r. na stacji w Nowych Skalmierzycach.

Parafia w Nowych Skalmierzycach powstała 31 lipca 1925 r. z parafii św. Katarzyny w Skalmierzycach mocą dekretu Prymasa Polski kard. Edmunda Dalbora. Nadano jej tytuł Bożego Ciała ku pamięci cudownego odnalezienia 30 listopada 1870 r. Najświętszego Sakramentu wykradzionego z kościoła w Skalmierzycach.

Przybycie do Nowych Skalmierzyc w 1927 r.  pierwszego proboszcza ks. Stanisława Szwedzińskiego rozpoczęło proces budowania zrębów wspólnoty parafialnej, której największym problemem był brak świątyni. Zawiązany w listopadzie 1928 r., przez ówczesnego naczelnika gminy Stanisława Kroczyńskiego Komitet Budowy Kościoła doprowadził do wybudowania kaplicy. Po 4 latach starań członkowie Komitetu na czele z drugim proboszczem ks. Czesławem Gmerkiem przygotowali uroczystość poświęcenia nowej świątyni. 8 listopada 1932 r. kościół poświęcił Prymas Polski kard. August Hlond.

17 czerwca 1938 r. dzięki staraniom proboszcza ks. Franciszka Jelińskiego na stacji w Nowych Skalmierzycach zatrzymał się specjalny pociąg wiozący z Rzymu do Polski relikwie św. Andrzeja Boboli.