Oświadczenie rzecznika prasowego diecezji kaliskiej w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 11 września 2023 roku
22 września 2023

W związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 11 września 2023 roku w sprawie dotyczącej odszkodowania zasądzonego panu Bartłomiejowi Pankowiakowi, który jako osoba małoletnia doznał krzywdy wykorzystywania seksualnego przez osobę duchowną, informuję, że odszkodowanie wraz z odsetkami zostało wypłacone.  

Pojawiające się w mediach informacje o rzekomej interwencji komorniczej, która miałaby przyczynić się do wypłaty odszkodowania są nieprawdziwe. Oczekiwanie na uzasadnienie wyroku w tej sprawie, którego diecezja do tej  pory nie otrzymała, nie ma związku z wypłaceniem odszkodowania.  

W imieniu biskupa kaliskiego wyrażam ubolewanie za krzywdę, której dopuścił się były ksiądz naszej diecezji. Przypominam, że decyzją sądu kościelnego sprawca został wydalony ze stanu duchownego.  Dziś diecezja kaliska z determinacją podejmuje działania, by do podobnych sytuacji nie dochodziło i by Kościół był bezpiecznym środowiskiem dla małoletnich i bezbronnych.

ks. Przemysław Kaczkowski - rzecznik prasowy diecezji kaliskiej