SPOTKANIE NOWOROCZNE BRACTWA KURKOWEGO W KROTOSZYŃSKIEJ BAZYLICE PW. ŚW. JANA CHRZCICIELA
06 stycznia 2022

- Prośmy, abyśmy tak jak mędrcy potrafili uklęknąć przed Bogiem i umieli Mu oddać to, co jest najcenniejsze w naszym życiu– mówił biskup kaliski Damian Bryl do członków bractw kurkowych z diecezji kaliskiej zgromadzonych na dorocznym spotkaniu noworocznym.

Spotkanie noworoczne bractw kurkowych z całej diecezji kaliskiej, które odbyło się w święto Trzech Króli, rozpoczęła Msza św. w bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie. W homilii bp Bryl wskazał, że postawa mędrców, którzy po zobaczeniu gwiazdy uznali ją za znak, jest dla nas zaproszeniem, abyśmy spoglądali w niebo i spostrzegli, że Pan Bóg przychodzi do nas poprzez znaki. - Chciałbym zaprosić do modlitwy o to, abyśmy te znaki umieli odczytać, abyśmy umieli rozpoznawać to, co się z nami i wokół nas dzieje, abyśmy umieli w Bożej perspektywie rozpoznawać swoje życie – powiedział celebrans. Zaznaczył, że mędrcy zostawili swoje wygodne życie i wyruszyli w drogę, aby spotkać się z niezwykłą osobą, jaką był nowonarodzony Jezus. – Droga, którą wybieramy, żeby spotkać Bożego Syna jest wymagająca, często łączy się z różnymi przeszkodami. Dzisiaj podpowiadają nam, że trzeba robić wszystko, żeby w życiu było łatwo, prosto, miło i bez problemów. Mędrcy jednak pokazują nam, że jeżeli chcemy spotkać się z Bożym Synem to musimy zgodzić się na zmaganie i trud. Prośmy dzisiaj mędrców o wytrwałość dla nas, żebyśmy nie zniechęcili się w dobrym, nie zniechęcili się w drodze do Jezusa – przekonywał kaznodzieja. Podkreślał, że droga mędrców zakończyła się pokłonem i złożeniem darów przed Nowonarodzonym. – Ten ważny gest mędrców zachęca, abym zastanowił się czy rzeczywiście klękam przed Bogiem, czy uznaję Jego panowanie w moim życiu, czy stoję nieporuszony uznając siebie jako Pana i Boga? – mówił biskup kaliski.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Bryl dziękował bractwom kurkowym za propagowanie wartości patriotycznych, a także pomoc charytatywną na rzecz potrzebujących.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: ks. prał. Aleksander Gendera, proboszcz bazyliki św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie i ks. kan. Jarosław Gzik, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa w Żerkowie. Spotkania noworoczne bractw kurkowych działających na terenie diecezji kaliskiej zainicjowało w 2000 r. Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych. Każdego roku w Święto Trzech Króli członkowie bractw spotykają się z ordynariuszem diecezji kaliskiej.

Relacja Radio Rodzina oraz KAI