Spotkanie parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej
09 marca 2024
- Nie patrzmy na innych jak żyją, ale sami z pokorą i otwartością stawajmy przed Panem –mówił bp Łukasz Buzun do prezesów parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej diecezji kaliskiej, którzy spotkali się, aby podsumować miniony rok i wyznaczyć kierunki działania na najbliższy czas.
Spotkanie parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej

Zebranie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej poprzedziła Msza św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, której przewodniczył biskup pomocniczy Łukasz Buzun.

W homilii celebrans wskazując na postawęfaryzeusza i celnika z dzisiejszej Ewangelii stwierdził, że człowiek nie może byćautentyczny, gdy nie ma dobrze uformowanego sumienia. – Człowiek nie może być autentyczny, jeśli nie ma w jego życiu poczucia grzechu i żalu za niego. Potrzebujemy Bożego przebaczenia, Bożej łaski. Jak mówi Słowo Boże, jeśli człowiek nie ma w sobie łaski uświęcającej to jego czyny są martwe, bo nie ma w tym wszystkim Bożego błogosławieństwa – powiedział bp Buzun.

Zachęcał wiernych do uczenia się pokory od Maryi. - Prośmy za wstawiennictwem Matki Bożej, abyśmy tak jak Ona modlili się z otwartym i pokornym sercem. Niech Maryjapełna Ducha Świętego uczy nas otwartości na Boga, autentyczności przed Panem –przekonywał kaznodzieja.

Po Eucharystii odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono działania członków Akcji Katolickiej w 2023 r., a także dyskutowano nad programem na najbliższe miesiące.

Ks. dr Sławomir Kęszka zachęcał prezesów, aby mobilizowali osoby skupione w parafialnych oddziałach Akcji Katolickiej do czynnego zaangażowania się w życie wspólnoty parafialnej poprzez organizowanie różnorodnych wydarzeń. – Najważniejsze nasze cele to liturgia, modlitwa i formacja, branie odpowiedzialności za Polskę, promowanie wartości chrześcijańskich. Poprzez naszą postawę pokazujemy innym drogę do Kościoła – mówił diecezjalny asystent Akcji Katolickiej.

Akcja Katolicka w diecezji kaliskiej została powołana do istnienia przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę w 1995 r.

W diecezji działa w 48 oddziałachparafialnych, do których należy prawie 600członków.

Do najważniejszych działań należą: 30.dniowa modlitwa różańcowa przed rocznicąutworzenia diecezji kaliskiej, Ekstremalna Droga Krzyżowa w kwietniu, coroczne spotkania modlitewne członków i ich rodzin - w maju na Pólku pod Bralinem, a w październiku w Dębem, rowerowa na Jasną Górę w sierpniu, Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej do św. Józefa w sierpniu, Ekstremalny Różaniec w październiku, rekolekcje adwentowe, spotkania formacyjne, a przede wszystkim działania charytatywne.

Prezesem Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej jest Robert Lis, a asystentem diecezjalnym Akcji Katolickiej - ks. dr Sławomir Kęszka.

Zdjęcia: Arleta Wencwel-Plata/Opiekun