Wigilia Paschalna pod przewodnictwem bp Damiana Bryla
17 kwietnia 2022
Wigilia Paschalna pod przewodnictwem bp Damiana Bryla

- Jutro, gdy pojedziemy do rodziny, do znajomych, powiedzmy im o Chrystusie, który zmartwychwstał. Dodajmy im siły, nieśmy nadzieję, szczególnie tym, których życie przytłoczyło, którzy trwają w ciemnościach - mówił biskup kaliski Damian Bryl w katedrze kaliskiej podczas Liturgii Wigilii Paschalnej.

W homilii celebrans odwołując się do liturgii Wigilii Paschalnej wskazywał, że światło jest potrzebne człowiekowi. - Jezus Chrystus jest naszym światłem, jest tym, który niesie nadzieję, jest tym, który wszedł w ciemność, w której my  żyjemy i chciał nam mocno powiedzieć, że w ciemności nie jesteśmy sami. Dzisiaj ta tajemnica wybrzmiewa, pokazuje nam, że On zwycięża, że to nie ciemności zwyciężają na tym świecie, nie grzech, nie zło, nie nieprawość, ale Jezus i do Niego należy ostatnie słowo – powiedział bp Bryl.

Zaznaczył, że przez chrzest zostaliśmy włączeni w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. – Prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa, którą Kościół dzisiaj chce ogłosić nie jest prawdą obok naszego życia, w tę  rzeczywistość zmartwychwstałego Chrystusa zostaliśmy włączeni na chrzcie – stwierdził kaznodzieja.

Podkreślał, że Chrystus zmartwychwstały pozostał z nami w chlebie eucharystycznym. - Bóg chce być z nami w naszej codzienności, także w tych zmaganiach, które teraz podejmujemy i w tym mierzeniu się z tą trudną sytuacją, w której żyjemy. Bóg chce być z nami, gdy wychodzimy, aby pomagać innym, byśmy mieli siłę, żeby cierpliwie towarzyszyć tym, którzy przyszli do nas i poprosili nas o pomoc, żebyśmy umieli ich kochać – mówił hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby dzielili się dobrą nowiną o zmartwychwstaniu Chrystusa. - Jeżeli prawda o zmartwychwstałym Chrystusie jest dla nas ważna, to nie zatrzymujmy tego dla siebie, ale opowiedzmy innym, dlatego wyjdziemy dziś na ulice naszego miasta, będziemy śpiewać i grać, żeby inni usłyszeli, że Jezus żyje, że zmartwychwstał. Powiedzmy o tym innym. Nie zatrzymujmy tej dobrej nowiny tylko dla siebie – prosił biskup kaliski.

Biskupom, kapłanom i wiernym życzenia złożył ks. prał. Adam Modliński. – W tę świętą noc Zmartwychwstania Pańskiego życzę, aby światło wielkanocnego poranka rozproszyło mroki naszego życia, które czasem jest trudne, naznaczone krzyżem, cierpieniem, samotnością, niepewnością jutra, by to światło Chrystusa zmartwychwstałego napełniło nasze serca nadzieją. Tak bardzo potrzeba nam tej nadziei i mocy, jaką daje życie w bliskości z Chrystusem obecnym w swoim Kościele. Niech radość i pokój, których dawcą jest Jezus, zwycięzca śmierci, piekła i szatana, towarzyszą nam wszystkim w prawdziwie chrześcijańskim, religijnym przeżywaniu świąt paschalnych – życzył proboszcz katedry.

Liturgię zakończyła procesja rezurekcyjna z zapalonymi świecami ulicami Kalisza.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. kan. Marcin Papuziński, kapelan biskupa ks. Szymon Rybak i wikariusze tej parafii.

Uroczystość uświetniły chóry: katedralny i młodzieżowy oraz orkiestra „Gród nad Prosną”. W liturgii uczestniczyła także Straż Rzymska istniejąca od wielu lat przy katedrze.